Projevuje se zůzně silnou bolestí velmi často provázenou různě výrazným otokem, zhoršení bolesti může být po tlaku na čelist v oblasti zubu od kterého se zánět rozšířil. Zánět původem nejčastěji z ložiska v oblasti kořenového hrotu prostoupil kostí a dostal se na rozhraní kost a okostice nebo již dosáhl měkkých tkání. Tlak na zub může být dále bolestivý nebo se již pro rozlití do tkání zmírnil a bolest zmenšila. V tomto stádiu již nastupuje otok různé intenzity a vyboulení u příčinného zubu, s různou bolestí na dotek či tlak. Toto stádium, může nastat jako zanedbané předchozí stádium akutního zánětu zubu, nebo vzniknout v odkladu několika měsíců až let od nedokonalého ošetření kanálků zubu, kdy chronická infekce původem v nedokonale ošetřených kanálcích je nějakým stimulem aktivována a projeví se tímto stádiem, nebo ho předchází několik hodin či dní trvajícím stádium periodontitis apicalis.
První pomoc doma: Ibalgin dle váhy a případně věku, postižené místo chladit (pytlík hrášku, nebo gelové chladicí polštářky) přes kuchyňskou útěrku 20minut přiložit chlazení a na 20 minut odložit, postup případně opakovat, urychleně vyhledat ošetření
Ošetření: standardní ošetření, je otevřenípo diagnostice klinické a rentgenologikcé otevření zubu, zprůchodnění kanálků ručním nástrojem, dále řez do oblasti zhuření pro uvolnění případné zánětlivé tekutiny a do řezu vložení drénu, který umožní další dochod tekutin a zabrání uzavření rány. Moderní ošetření, je téměř schodné s ošetření periodontitis apicalis (2) vyjma potřeby řezu, který bývá často nevyhnutelný. Dle klinického stavu jsou případně předepsána antibiotika. Moderním postupem lze s velkou úspěšností příčinný zub zachránit, standardním postupem je zub po odeznění zánětu, který zabraňuje účinné anestézii velmi často extrahován (vytažen).